Psychotraumatolog w Warszawie

Psychotraumatologia jest dziedziną psychologii skupiającą się na traumatycznych przeżyciach człowieka. Taki specjalista pracujący w gabinecie w Warszawie zbiera informacje o typach wydarzeń traumatycznych, reakcjach pacjenta na nie i sposobach leczenia zaburzeń spowodowanych takimi sytuacjami. Lekarz pomaga pozbyć się m.in. stanów lękowych, depresyjnych oraz ataków paniki wywołanych przez traumatyczne wydarzenia. Należy pamiętać, że leczenie traum jest bardzo istotne, gdyż zignorowane zaburzenia mogą doprowadzić nawet do chorób psychosomatycznych.

Psychotraumatolog
obrazek prezentujacy

Terapia traumy w Warszawie - kto powinien się na nią zdecydować?

Terapia traumy w Warszawie dedykowana jest wszystkim osobom, które doświadczyły intensywnie stresujących sytuacji i zaobserwowały u siebie niepokojące objawy np. stany lękowe, depresyjne, koszmary senne czy nawet myśli samobójcze. Do traumatycznych wydarzeń zalicza się przede wszystkim doświadczenie przemocy fizycznej lub psychicznej, uczestnictwo w wypadku, bycie ofiarą gwałtu oraz przeżycie wojny. Terapia w Warszawie jest skierowana także do osób, które straciły członka rodziny lub dowiedziały się o poważnym schorzeniu.

Jak objawia się zaniedbanie emocjonalne?

Zaburzenia wywołane przez traumatyczne przeżycie same nie znikną. Z tego względu nie wolno ich ignorować. Zaniedbanie emocjonalne może prowadzić do nerwicy, depresji, samookaleczania, a nawet samobójstwa. Ponadto nieleczone zaburzenia spowodowane traumą często wywołują choroby psychosomatyczne. W niektórych przypadkach prowadzą również do zaburzeń dysocjacyjnych np. zaburzeń tożsamości. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie niepokojących symptomów należy jak najszybciej skontaktować się z psychotraumatologiem i rozpocząć terapię traumy.

Na czym polega leczenie traumy?

Podczas konsultacji psychotraumatolog dobiera do pacjenta odpowiedni typ terapii. Specjalista bierze pod uwagę przede wszystkim rodzaj zaburzeń. Następnie psychotraumatolog uczy sposobów radzenia sobie ze stresem i funkcjonowania w codziennym życiu mimo doświadczonej traumy. Ponadto identyfikuje objawy dystresu oraz zmiany zachowania u pacjenta. Dzięki terapii traumy można wrócić do normalnego, zdrowego funkcjonowania, odzyskać radość życia i ustrzec się przed poważnymi chorobami wywołanymi silnym stresem.